دوگانه دارا و ندار

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

🔵 ۹۶/۳/۲۱
🔴 دوگانه‌ی دارا و ندار

✅ چند سال پیش در سفری که به هند داشتم، در میان آن همه شگفتی‌های طبیعی، تاریخی، و فرهنگی، برخورد مردم با فقر نسبی شگفت‌انگیز بود. فقر نسبی مفهومی مقایسه‌ای است و بیش‌تر بیان‌کننده‌ی نابرابری در توزیع درآمد در جامعه است. در دهلی مردمانی را می‌شد دید که تمام دارایی شان یک پتوی کهنه بود و شبها را در کنار خیابان با شکمی گرسنه می‌گذراندند. و البته در همین دهلی و در پیش چشم همین مردمان، کسانی بودند که با ماشین‌های آخرین مدل و بسیار گران در خیابان‌ها تردد می‌کردند. از شگفتی‌های فرهنگی آن‌جا این بود هرگز ندیدم آن پتو به‌دوشان به آن BMW سواران به دیده‌ی خشم و نفرت نگاه کنند.
✅✅ بر خلاف هند، دوگانه‌ی فقیر و غنی، مستضعف و مستکبر، محروم و برخوردار، و به تازگی 96 درصدی و 4 درصدی در جامعه ی ما قدری خشونت‌بار است. جیب‌خالی‌ها از داراها دلِ خوشی ندارند و احساس می‌کنند نداری‌شان از ثروت داراها آب می‌خورد. در برخی محله‌ها هنوز هم حکایت خط کشیدن بر ماشین‌های گران‌قیمت باقی است. همسایه‌ی ما که مسئولیت سیاسی چشم‌گیری دارد، دیوارهای منزل بزرگش را با سیمان ساده سفید کرده است، تا شاید از خشونت نمادین جیب‌خالی‌ها در امان باشد.
@sadeghniamehrab


نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : چهارشنبه 31 خرداد 1396 ساعت: 6:10
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123